Perníkovo akvárium
Login:
Heslo:
Registrujte se.

Všechny ankety

Zkušenosti: Osvětlení akvária

Než jsem se dostal k osvětlení, které mám, tak jsem si prošel strastiplnou cestu plnou zklamání a zbytečného plýtvání penězi (peníze utracené za akvárium se nepočítají - a neříkají manželce). Popis mých zkušeností bude sumarizovat informace o jednotlivých svítidlech. Chronologicky by to sice bylo zajímavé, ale čtenář by byl nucen informace hledat (i já sám) a proto to zestručnění:

Žárovky
Jejich uplatnění bude spíše v teráriích vzhledem k jejich velmi malé účinnosti a velkému vyzařování světla.
Kompaktní zářivky
Zářivky, které jsem vyzkoušel měly malou svítivost. Jejich cena je příliš vysoká na dobu, po kterou mohou v akváriu svítit (max 1. rok). Navíc na trhu si člověk nemůže vybírat zářivky různého barevného odstínu a svítivosti.
Speciální akva zářivky
Obecně lze říct, že nejsou špatné. Jejich nevýhodou je vysoká cena. Navíc svítivost je velmi nízká oproti standardním zářivkám. Proto by v akváriu musel být jejich počet dost vysoký, aby se dosáhlo požadované intenzity osvětlení.
Řekl bych že jsou zajímavé zejména pro africká akvária k jejich vybarvení. Na pěstování rostlin se mi neosvědčily.
Zářivky
Jsou zářivky a zářivky. Jejich nespornou výhodou je cena (cca 50Kč/kus). Takže když je člověk jednou za rok kompletně vymění, tak ho to nepoloží. Na trhu existuje nepřeberné množství značek, které nabízí velkou škálu zářivek s různou svítivostí a barvou. Osobně jsem udělal velmi dobrou zkušenost a také je od té doby používám s zářivkami Philips TLD 865. Skvělé parametry mají Philips TLD 965, ale ty se bohužel nevyrábí v délce 90cm. Podobné parametry má také Osram LumiLux 830, resp. 840.
Halogeny
S těmito svítidly nemám vůbec žádnou zkušenost.

Na závěr bych chtěl čtenáře varovat před nádžemi se sloupcem vody vyšším jak 50cm. Na tyto akva budou nutné již asi halogeny, protože zářivky nemají takovou intenzitu, aby dosvítily na dno akvária. Spodní patra rostlin proto budou řídká a v akváriu se jim moc dobře dařit nebude. Vyjímky ovšem potvrzují pravidlo.

Jednoznačne doporučuji zářivky a jestliže plánujete rostlinné akvárium, pak jeho kryt dimenzujte tak, aby do něj šlo instalovat potřebný počet zářivek. Počítejte s jednou zářivkou na každých 10cm hloubky (hloubka 40cm znamená 4 zářivky přes celou šířku). Hloubka není výška.

Ubírat se dá vždycky.

Zpět na Zkušenosti
(c) Pernica IT Solutions 2004 Optimalizováno pro Mozilla 1.6, rozlišení 1024x768. Seznam