Perníkovo akvárium
Login:
Heslo:
Registrujte se.

Všechny ankety

Zkušenosti: Hnojiva

Hnojit akvarijní rostliny je nezbytnost. Kdo si myslí, že koupí první hnojivo, na které v akvaristice narazí je na velkém omylu. Svoje zkušenosti jsem shrnul v tomto článku.

Obsah:

Komerční hnojiva
PMDD - hnojivo vyráběné doma

Komerční

Rataj - Bioflor

Jeho hlavní nevýhodou je však cena. 35 Kč za 100ml lahvičku je příliš s ohledem na to, že bych měl do akvária lít tuto sumu každý týden (stačí na 200l akvárium, cena z roku 1998). Další nevýhodou je, že výrobce neuvádí přesné složení.

Navíc i při hnojení tímto hnojivem jsem nedosáhl uspokojivých výsledků. Bujela černá štětičková řasa, která ubíjela rostliny. Echinodory mi vysloveně strádaly.

HuBen

Obecně platí totéž jako o Biofloru. Pro časté použití je příliš drahý.

Sera-Depot

Hnojivo určené pro zakládání akvária. Dává se na dno pod štěrk. Je dost drahé - 5kg kýblík, na dno o rozměrech 120x40 - stojí cca 600 Kč. Můžu ovšem vřele doporučit. Všechny zasázené kytky v novém úplně čistém prostředí začaly ihned růst.

PMMD

Po zkušenostech s komerčními hnojivy jsem začal podle odkazu na WWW (http://www.nfis.com/~hartland/aqua/pmdd.htm) vyrábět svoje hnojivo.

Zkušenosti jsou jen dobré. Všechny echinodory vyrazily jako o život. Valisnérie přestaly uhnívat. Hygrophilám polyspermám přestaly opadávat lístky.

Echinodory dokonce začaly vysazovat výhonky s mladými rostlinami a brzy jsem je musel začít rozdávat.

Složení

LátkaMnožstvíPoznámka
K2SO42 čajové lžičky (~14g)K dostání v potřebách pro zahrádkáře.
KNO31 čajová lžička (~6g)Pokud je dost NO3 ve vedě, pak nepříidávat. Jinak je to jako rychlo-sůl na uzení k dostání v drogerii.
MgSO4-7H2O2.5 polévkové lžíce (~33g)K dostání v lékarnách po ukecání sličné lékarníce.
Stopové prvky1 polévková lžíce (~9g)(7% Fe, 1.3% B, 2% Mn, 0.06% Mo, 0.4% Zn, 0.1% Cu, EDTA, DTPA). Je možné sehnat jako např. Tenso Coctail. Jako náhradu lze použít Herba-Feron. Ten však obsahuje pouze železo. Úspěšně jsem ho však používal 1/2 roku.
Destilovaná voda300 ml
Vše dobře promíchejte a uchovávejte pak v ledničce. Jinak skutečné množství jednotlivých látek je potřeba vyzkoušet a najít optimální množství pro svoje akvárium.

Dávkování

Dávkuje se cca 2-3 ml/100L akvária denně. Dávkování je však nutné přizpůsobit skutečným potřebám.

Obecně platí všeho s mírou. Mnoho hnojiva totiž škodí rostlinám, které tak místo aby bujely, tak se zastaví a nastoupí řasy.

Vlastní zkušenosti

Nejlépe je dávkovat denně. Nahrazení za týdenní dávkování přináší problémy, které vyústí v bujení řas (aspoň v mém akváriu). Proto pokud bych měl hnojit jen jednou za týden a to více, tak to raději NIC.

Použití PMDD je podmíněno dalšími faktory, jako jsou přidávání CO2 a dostatek světla. Dostatkem světla je alespoň 0,4W výkonu zářivek na 1l objemu akvária. Při tomto osvětlení se daří rostlinám, které nejsou až tak náročné na světlo.

Při splnění výše uvedených podmínek dosáhnete akvária, které je zobrazeno na úvodní stránce a to s minimálními finančními náklady.

Pokud se přestane hnojit a ostatní složky zůstávají, pak začnou zejména echinodory odumírat. Listy jsou křehké a díravé. Postupně odumírají.

Kde sehnat Tenso Cocktail

Tenso Coctail - AGP Podivín a.s., středisko Modřice (u Brna)
Ing.Jedlička
Tel : 547242050-4 ,
12,5 Kg á 6000,- Kč, 5 kg 2000,- Kč , 1 Kg 552,- Kč + DPH.

Zpět na Zkušenosti
(c) Pernica IT Solutions 2004 Optimalizováno pro Mozilla 1.6, rozlišení 1024x768. Seznam